موسس و مسئول فنی دکتر بهرام دهخوارقانی شماره مجوز فروش اینترنتی9073/ص/1396

چه نوع ماسکی از انتقال ویروس کرونا جلوگیری می کند

در حال حاضر ضرورت استفاده از ماسک برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا امری اثبات شده است که حتی از انتقال ویروس آنفلوانزا نیز جلوگیری میکند ولی مسئله اصلی آن است که آیا هر ماسکی میتواند بالاترین درصد پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا را داشته باشد؟ و چرا در بسیاری از مراکز با وجود استفاده از ماسک باز هم درصد بالایی از افراد و پرسنل به کرونا مبتلا میشوند؟ جواب هر دو این سوالها در یک چیز خلاصه میشود و آن جنس ماسک است. 
اکثر ماسک های موجود در بازار به جای لایه وسطی ملت بلون از اس ام اس یا اسپان باند استفاده میکنند که درصد ملت melt آنها کمتر و در نتیجه نفوذپذبری ویروس بیشتر است  در نتیجه با قیمت ارزانتر به فروش می رسد ولی درصد ابتلا مردم با استفاده از اینوع ماسک ها افزایش میابد.
تمامی ماسکهای 3 لایه از یک لایه داخلی و یک لایه خارجی تشکیل شده اند که از پارچه لطیف تا متوسط ساخته شده اند ولی نقش اصلی در جلوگیری از انتقال ویروس کرونا بر عهده لایه وسطی است در نتیجه مهمترین قسمت ماسک لایه وسطی می باشد که در واقع فیلتر ماسک به حساب میاید. اگر چه که علاوه بر وجود لایه ملت بلون ، کیفیت کش ها و طول و عرض و گیره بینی و جنس لایه داخلی و خارجی ماسک ها هم از نکات تعیین کننده انتخاب ماسک پس از وجود لایه ملت بلون می باشند.

هشدار مهم مصرف ماسک 3 لایه ملت بلون

نباید روی ماسک الکل و یا مواد ضدعفونی کننده اسپری کنید. زیرا این مواد باعث از بین رفتن خاصیت فیلترینگ ماسک می‌شود. لایه‌ی ملت بلون مقاومتی در برابر الکل و سایر مواد ضدعفونی کننده ندارد. شستشو با مواد شوینده هم باعث از بین رفتن خاصیت این لایه می‌شود. پس ماسک‌های یک بار مصرف را فقط برای یک بار استفاده کنید. برای استفاده‌ مجدداگر آن‌ها را ضدعفونی کنید و یا بشویید، خاصیت خود را از دست می‌دهند. حداکثر زمان استفاده از یک ماسک سه لایه 4 ساعت و ماسک N95 مدت 8 ساعت می باشد.
علیرضا فاطمی عضو هیئت علمی گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد: 
- صرف نظر از علت مرطوب شدن ماسک هر علتی که باعث مرطوب شدن یا خیس شدن ماسک شود تأثیرگذاری ماسک را کاهش می‌دهد.
- در زمانی که باران می بارد اگر از خیس شدن ماسک جلوگیری شود می‌توان تا زمان استاندارد که حدود چهار ساعت است، از ماسک استفاده کرد.
- ماسک‌های فیلتر دار  از ماسک‌های سه لایه ضخیم‌تر هستند و حداکثر زمان استفاده از این ماسک‌ها در صورتی که مرطوب نشده باشند هشت ساعت است.
- هر نوع ماسکی چنانچه از صورت برداشته شد مجدد نباید استفاده شود حتی اگر زمان استفاده از آن کمتر از یک ساعت باشد.
دکتر جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تاکید کرد: مردم حتما ماسک را از مراکز مجاز نظیر داروخانه ‌ها و فروشگاه ‌های تجهیزات پزشکی تهیه کنند. همچنین با بیان اینکه ماسک از هر واکسنی برای پیشگیری از کرونا موثرتر است، گفت: به طوری که استفاده از ماسک تا ۹۵  درصد از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جلوگیری می ‌کند.


لایه ملت بلون چیست؟

 لایه ملت بلون، Meltblown یکی از قسمت‌های مهم در ماسک است. این لایه از فیلامنت‌های منقطع تولید می‌شود. همین ویژگی باعث افزایش ویژگی نفوذ‌ناپذیری ملت بلون می‌شود.
در ماسک‌های استاندارد از این لایه استفاده می‌شود که مانند یک ورق کاغذ است و خاصیت کشسانی ندارد. به همین دلیل ماسک مایعات را از خود عبور نمی‌دهد. پس در برابر سایر میکروب‌ها و ذرات نانومتری و ریز در هوا نیز همانند یک سد عمل می‌کند. اما همین لایه‌ی نازک قادر است هوا را به راحتی از خود عبور دهد. یعنی زمانی که ماسک را روی دهان می‌گذارید، قادرید به راحتی نفس بکشید. اما هوایی که وارد مجرای تنفسی می‌شود، پاک و تمیز است.لایه‌ی ملت بلون در ماسک به عنوان کاغذ فیلتر هم شناخته می‌شود. ملت بلون نوعی پارچه بافته نشده با الیاف‌های فوق‌العاده ریز است. این محصول کرکی و نرم، می‌تواند روغن و میکروب‌ها را در خود جذب کند. در عین حال تنفس را سخت نمی‌کند. پس همزمان با فیلتر کردن هوا، می‌تواند اکسیژن مورد نیاز را به سمت مجاری تنفسی عبور دهد.
برای تولید ماسک‌های استاندارد برای کادر پزشکی و سایر کارکنان در محیط‌های آلوده  از این لایه استفاده می‌شود. در واقع از دیگر ویژگی‌های لایه ملت بلون ماسک، مقاومت آن در برابر مواد شیمیایی است. به طوری که این لایه علاوه بر فیلتر کردن میکروب‌ها، مانع از ورود آلاینده‌های شیمیایی به داخل مجاری تنفسی می‌شود.


راههای تشخیص وجود لایه ملت بلون در ماسک

چندین روش برای شناسایی وجود لایه ملت بلون در ماسک وجود دارد که در اینجا به دو روش ساده آن اشاره میکنیم:

روش اول و مهمترین و معتبرترین روش، قیجی کردن ماسک

مهمترین راه شناسایی وجود لایه ملت بلون آن است که یک عدد ماسک را از وسط قیچی کنید اگر لایه وسطی حالت پارچه  را داشت و کشسانی بود یعنی لایه ملت بلون را ندارد و اسپان باند یا SMS است زیرا ملت بلون مانند کاغذ است و تکه تکه میشود و حالت کشسانی ندارد.
روش دوم، عبور آب از ماسک
مقداری آب داخل ماسک بریزید اگر آب از ماسک عبور نکند نشانگر وجود ابن لایه در ماسک سه لایه می باشد. توجه کنید که پس از این که آب را خالی کردید ماسک نباید خیس یا مرطوب شده باشد.
روش سوم، خاموش کردن شمع
یکی از راه‌هایی که از طریق آن می‌توانید بفهمید برای ماسک از لایه ملت بلون استفاده شده، خاموش کردن شمع است. ماسک را روی صورت خود گذاشته و یک شمع  روشن را فوت کنید اگر شمع خاموش نشد نشانگر وجود لایه ملت بلون در ماسک است.

بخاطر داشته باشید که روش اول معتبرترین روش میباشد. 1399/10/09
  •