موسس و مسئول فنی دکتر بهرام دهخوارقانی شماره مجوز فروش اینترنتی9073/ص/1396

ال کارنیتین L- Carnitine

 ال کارنیتین  L- Carnitine

در این مقاله با عناوین زیر آشنا می شوید:
ال کارنیتین چیست؟
موارد مصرف ال کارنیتین
بهترین زمان مصرف ال کارنیتین
مقدار مصرف ال کارنیتین
قرص لاغری  ال کارنیتین
قرص چربی سوز ال کارنیتین
ال کارنیتین مایع
ال کارنیتین ایرانی و ال کارنیتین خارجی
عوارض جانبی ال کارنیتین
آشنایی با مکمل های  ال کارنیتین
کمبود ال کارنیتین

ال کارنیتین چیست؟ال کارنیتین اسید آمینه ای است که بطور طبیعی در بدن ساخته می شود، ال کارنیتین توسط کبد و کلیه ها و از دو اسید آمینه لیزین و متیونین ساخته شده و سپس به سایر اندام ها مانند قلب، مغز و عضلات منتقل و در آنجا ذخیره می شود. در بدن مردان مقداری ال کارنیتین در اسپرم آنان نیز ذخیره می گردد.کارنیتین نقش مهمی در تولید انرژی دارد.همچنین ترکیبات سمی تولید شده از میتوکندری را برای جلوگیری از انباشت آنها به بیرون حمل می کند. با توجه به این نقش کلیدی، کارنیتین در بافت هایی مانند عضلات اسکلتی و قلب متمرکز می شود که اسیدهای چرب را به عنوان سوخت رژیم غذایی استفاده می کنند.
ال کارنیتین یک اسید آمینه طبیعی است که بیشتر در محصولات گوشت و لبنی یافت می شود. بیشترین میزان ال کارنیتین در بدن  در عضلات یافت میشود.برای تامین ال کارنیتین جهت چربی سوزی و کاهش وزن می توان از ال کارنیتین ایرانی یا ال کارنیتین خارجی و همچنین ال کارنیتین مایع و یا قرص ال کارنیتین ( کپسول ال کارنیتین ) استفاده نمود.
 

مواردمصرف ال کارنیتین


 -اثر چربی سوزی
-کاهش وزن
-افزایش انرژی بدن
-کاهش چربی خون و کلسترول
–تاثیربر روی توده استخوان
– اثرات آنتی اکسیدانی
– بهبود بیماری های قلبی _عروقی
– کمک به بیماران دیابتی نوع 2 – تحقیقات نشان داده است که در کنار رژیم غذایی و ورزش، استفاده از مکمل های ال کارنیتین در افراد مبتلا به دیابت نوع دو در کاهش میزان قند خون بسیار موثر است.
– بهبود عملکرد ورزشکاران در بدنسازی و حرکات استقامتی
– بهبود آلزایمر و بیماری اختلال حافظه
– بهبود بیماری های کلیوی
– درمان ناباروری مردان - مکمل های ال کارنیتین کمک به درمان مشکلات جنسی در مردان که با افزایش سن ایجاد می شوند از قبیل کاهش تمایلات جنسی و میزان اسپرم و نعوظ ناکامل می کنند.
– بهبود سندروم خستگی مزمن
-مکمل ضروری برای گیاهخوارانبهترین زمان مصرف ال کارنیتین

بهتر است مکمل های ال کارنیتین بین وعده های غذایی همراه با مایعات کافی استفاده شود.
چون ال کارنیتین باعث افزایش انرژی در بدن می شود بهتر است که بعد از ساعت 4 یا 5 بعد از ظهر از آن استفاده نشود تا دچار اختلال خواب نشوید.  

مقدار مصرف ال کارنیتین

 دوز معمول و استاندارد برای افراد بالغ 500 الی 1500 میلیگرم در روز بوده که بهتر است آنرا در 2 یا 3 نوبت مجزا مصرف کنید. بهتر است مکمل های ال کارنیتین را بین وعده های غذایی و با شکم خالی همراه با مایعات کافی مصرف نمایید.

قرص چربی سوز ال کارنیتین ( قرص لاغری )

مطالعات نشان می دهدقرص لاغری ال کارنیتین برای اکسیداسیون چربی ضروری است چرا که چربی ها را برای اکسید شدن به میتوکندری منتقل می کند. بنابراین مصرف آن به کاهش چربی های بدن و کاهش وزن کمک می کند. قرص لاغری ال کارنیتین و یا ال کارنیتین مایع  سرعت چربی سوزی در بدن را افزایش می دهد و موجب بهبود وضعیت قلبی و عروقی می شود . برای اثربخشی بیشتر,توصیه می گردد که ال کارنیتین پیش از تمرینات ورزشی  استفاده شود تا چربی سوزی بیشتری به همراه داشته باشد.
  ال کارنیتین باعث کاهش آسیب عضلانی در طول تمرینات بدنسازی و پس از تمرین شدید میشود، در نتیجه باعث بهبود عملکرد عضلات و کاهش درد عضلات می گردد.همچنین چربی سوزی را در طول تمرینات افزایش می دهد.
توصیه می شود گیاه خواران از مکمل های ال کارنتین استفاده کنند چرا که این افراد منابع مورد نیاز برای این اسیدآمینه را مصرف نمی کنند و کمبود ال کارنیتین در آنها مشهود است.

عوارض جانبی الکارنیتین

مطالعات نشان می دهد مکمل ال کارنیتین در دوزهای توصیه شده بی خطر و بدون عوارض جانبی است.ولی چون باعث افزایش انرژی در بدن می شود بهتر است که بعد از ساعت 4 یا 5 بعد از ظهر از آن استفاده نشود تا دچار اختلال خواب نشوید.

آشنایی با مکمل های ال کارنیتین


ال کارنیتین به صورت قرص ال کارنیتین و کپسول ال کارنیتین ، ال کارنیتین مایع یا ویال ال کارنیتین و پودرهای ال کارنیتین در داروخانه ها یافت می شود.


ال کارنیتین ایرانی و ال کارنیتین خارجی در برند های مختلف وجود دارد مانند:

ویال ال کارنیتین گلد مولتی نرمال، 1000
ویال ال کارنیتین2000 آلامو
ال کارنیتین مایع 1000  BSK
ال کارنیتین مایع 2000  BSK
ویال ال کارنیتین 1 گرم  اینستوم هلپ  
قرص ال کلرنیتین 500 کارن
قرص ال کارنیتین 1000 کارن

 

اثرات کمبود ال کارنیتین

افرادی که رژیم غذایی سالمی دارند و از منابع گوشتی به میزان مناسب استفاده می کنند نیازی به مصرف ال کارنیتین ندارند ولی تحقیقات نشان می دهد با توجه به رژیم های غذایی نامناسب کمبود ال کارنیتین در سالمندان و افرادی که مواد لبنی و گوشتی استفاده نمی کنند دیده می شود. بنابراین توصیه می شود این افراد از مکمل ال کارنیتین استفاده کنند.
دو نوع کمبود کارنیتین وجود دارد. کمبود اولیه کارنیتین یک اختلال ژنتیکی از سیستم حمل و نقل سلولی کارنیتین است که معمولا تا پنج سالگی با علائم بیماری قلبی، ضعف اسکلتی- عضلانی و هیپوگلیسمی ظاهر می شود. اختلالات کارنیتین ثانویه ممکن است به علت اختلالات خاص (مانند نارسایی مزمن کلیوی) یا تحت شرایط خاص (استفاده از آنتی بیوتیک های خاص) که باعث کاهش جذب کارنیتین یا افزایش دفع آن می شود رخ دهد.

 

  • جهت اطمینان از اصالت کالا، خرید مکمل های ورزشی و غذایی، لوازم بهداشتی آرایشی، ارتوپدی و تجهیزات پزشکی را حتما از داروخانه اینترنتی انجام دهید.

 

  دکتر روزا ابوالقاسم

1396/10/17
  •  

نظرات کاربران