موسس و مسئول فنی دکتر بهرام دهخوارقانی شماره مجوز فروش اینترنتی9073/ص/1396

فوت ۵۰ درصد از بیماران سرطانی به دلیل تشخیص دیرهنگام بیماری!

فوت ۵۰ درصد از بیماران سرطانی به دلیل تشخیص دیرهنگام بیماری!
دبیر علمی کنگره سراسری هماتولوژی و انکولوژی ایران با اشاره به فوت ۵۰ درصد از بیماران سرطانی به دلیل تشخیص دیرهنگام بیماری گفت: سرطان پستان و دستگاه گوارش شایع‌‌ترین سرطان‌‌های کشورند.
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر نعمت‌‌الله رستمی درباره آمار بیماران سرطانی کشور اظهار کرد: 400 هزار بیمار سرطانی در کشور داریم و سالانه 100 هزار بیمار جدید شناسایی می‌‌شوند که حدود 50 هزار نفر از این افراد، فوت می‌‌کنند.
وی درباره شایع‌‌ترین سرطان‌‌های کشور تصریح کرد: 30 درصد از سرطان‌‌های زنان، "سرطان پستان" است که شایع‌‌ترین سرطان در بین زنان شناخته می‌‌شود در حالیکه در بین مردان ایرانی "سرطان‌‌ دستگاه گوارش" شایع‌‌ترین نوع سرطان به شمار می‌‌رود.
دکتر رستمی بر اهمیت تشخیص زودهنگام سرطان در کاهش مرگ و میر ناشی از آن تاکید و خاطرنشان کرد: آمار مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در آمریکا 10 درصد و در کشور ما 40 درصد است؛ بالا بودن درصد مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در ایران نسبت به آمریکا به دلیل تشخیص دیرهنگام این بیماری در کشور ما است!
وی تفاوت‌‌های نظام سلامت آمریکا و ایران در امر پیشگیری از سرطان را با ارائه مثالی تببین و تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته، "ماموگرافی" برای زنان بالای 50 سال و "کولونوسکوپی" برای مردان بالای 50 سال الزامی است و اگر افراد بالای 50 سال از انجام این معاینات خودداری کنند، تحت پوشش بیمه قرار نمی‌‌گیرند و بیمه آن‌‌ها قطع می‌‌شود در حالیکه در کشور ما چنین قانونی وجود ندارد.
رستمی همچنین نسبت به کمرنگ بودن نقش درمان‌‌های تیمی در کشور انتقاد کرد و گفت: یکی از معضلات درمان سرطان در کشور، منسجم نبودن درمان‌‌های تسکینی و حمایتی است؛ با توجه به اینکه سرطان باعث ایجاد مشکلات روحی در بیمار و خانواده او می‌‌شود؛ ضرورت اجرای درمان‌‌های بازتوانی، تغذیه‌‌ای و حمایتی احساس می‌‌شود.
وی ادامه داد: البته مراکز طب تسکینی در کشور وجود دارند اما تعداد آن‌‌ها کم است و برای حمایت از تمام بیماران سرطانی کافی نیست.
دبیر علمی کنگره سراسری هماتولوژی و انکولوژی ایران در توضیح علت بی‌‌اعتمادی مردم نسبت به داروهای تولید ملی اذعان کرد: در کشورهای خارجی با تشکیل کمیته‌‌های علمی مستقل از دولت و مراکز خصوصی، میزان اثربخشی و عوارض دارو را صرفاً بر اساس شواهد علمی کارآزمایی می‌کنند اما در کشور ما چنین مراکزی به‌‌صورت "مستقل" از بخش‌‌های دولتی، خصوصی و کمپانی‌‌ها برای کارآزمایی داروها وجود ندارد و همین امر باعث خدشه‌‌دار شدن اعتماد مردم نسبت به داروهای تولید ملی شده است.

سرطان تخمدان، ششمین سرطان شایع جهان

در افرادی که سابقه سرطان پستان یا سابقه خانوادگی سرطان تخمدان و پستان دارند، احتمال ابتلا به این سرطان بیشتر است.
به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ دکتر مرتضی طباطبایی‌فر در همایش تازه‌‌های سرطان تخمدان درباره این بیماری اظهار کرد: سرطان تخمدان ششمین سرطان شایع دنیا به شمار می‌رود و در بین سرطان‌های مربوط به دستگاه تناسلی، دومین سرطان محسوب می‌شود. در ایران نیز بر اساس آمارها و مطالعاتی که در سال 93 انجام گرفته، سرطان تخمدان یازدهمین سرطان شایع در زنان ایرانی است و در هر سال 1100 زن به این بیماری مبتلا می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه سرطان تخمدان اکثر مواقع بدون علامت است و نوعی بیماری خاموش به شمار می‌رود، تصریح کرد: در اکثر بیماران، زمانی این سرطان کشف می‌شود که بیماری بسیار پیشرفته است؛ در افراد با سابقه خانوادگی سرطان تخمدان و پستان و نیز در صورت وجود سابقه ابتلا به سرطان پستان در خود فرد، احتمال ابتلا به سرطان تخمدان بیشتر است و در صورت آگاهی و توجه تیم درمانگر به این مسئله، می‌‌توان در کشف زودرس و یا پیشگیری از این سرطان اقداماتی را انجام داد.
افزایش وزن ناگهانی و احساس پر بودن شکم می‌تواند از علائم ابتلا به سرطان تخمدان باشد؛ البته همیشه این علایم نشانه علامت ابتلا به سرطان نیستند.
طباطبایی‌فر درباره برگزاری همایش تازه‌‌های سرطان تخمدان متذکر شد: با توجه به این نکته که با وجود پاسخ اولیه درمانی در این بیماران، درصد قابل توجهی از آنان دچار عود بیماری می‌‌شوند، در این همایش آخرین دستاوردها و تحقیقات علمی در زمینه پیشگیری از عود و عوامل مؤثر در افزایش طول عمر بیماران مبتلا به سرطان تخمدان مورد بحث قرار گرفت.
وی اضافه کرد: موضوع کیفیت زندگی بیماران در تمامی بیماران مبتلا به سرطان و به ویژه در مواردی که بیمار پاسخ مناسبی به شیمی درمانی و سایر روش‌های درمانی نمی‌‌دهد، باید بسیار مورد توجه قرار بگیرد.

1398/09/15