موسس و مسئول فنی دکتر بهرام دهخوارقانی شماره مجوز فروش اینترنتی9073/ص/1396

کمبود کلسیم و کم خونی باعث کبودی پوست می شود

کمبود کلسیم و کم خونی باعث کبودی پوست می شود
به گفته دکتر ایرج خسرونیا فوق تخصص بیماری‌های گوارش، کبد و آندوسکوپی، از دلایل تیره شدن رنگ پوست و گرایش آن به سمت رنگ کبودی که همراه با خونریزی زیر جلدی است، می‌توان به اختلالات انعقادی خون، کمبود پلاکت خون، کمبود کلسیم، بروز کم خونی در اشکال مختلف و حتی سن بالا اشاره کرد. سن بالا می‌تواند باعث شکنندگی عروق شود. به همین دلیل بیشتر زنان و مردانی که سن بالایی دارند، به‌محض اینکه ضربه مختصری به پوست دست یا پایشان وارد می‌شود، به علت آسیب‌پذیری، دیواره عروق شکسته می‌شود و خونریزی زیر جلدی پیدا می‌کنند. 
علاوه بر این، برخی افراد به دلیل مصرف قرص وارفارین یا داروهای ضد انعقاد خون ، دچار اختلال انعقادی می‌شوند، درنتیجه به دنبال وارد شدن هر ضربه‌ای یا حتی هنگام آمپول زدن ، پوستشان کبود و تیره می‌شود و خونریزی زیر پوست اتفاق می‌افتد. از همین رو، اگر فردی به دلیل وجود لک‌های سیاه و کبود روی پوست دست و پا یا دیگر نواحی بدن مراجعه کند، در وهله اول ازنظر انعقاد خون مورد بررسی قرار می‌گیرد تا در صورت وجود اختلالات انعقادی، مشکل تشخیص داده شود. در صورتی هم که عامل مؤثر در کبودی و خون‌مردگی زیر پوست، کمبود کلسیم یا کم خونی باشد، با اقدامات درمانی مناسب این مشکلات رفع می‌شود. در اغلب زنان مسن، خصوصاً آن‌هایی که وارد دوران یائسگی شده‌اند، به دلیل اختلالات هورمونی و شکنندگی عروق که بسیار رایج است، این مشکل دیده می‌شود. 

علائم کمبود کلسیم چیست؟

 کمبود کلسیم یا هیپوکلسمی بر اثر افت سطح کلسیم در خون بروز می‌کند. کمبود کلسیم در طولانی مدت به تغییراتی در دندان‌ها، مغز، بروز آب مروارید و پوکی استخوان منجر و باعث شکنندگی استخوان‌ها می‌شود. کمبود کلسیم علائم اولیه ندارد و برای جلوگیری ازعوارض بیشتر آن فرد باید با مشاهده برخی از علائم به دنبال تشخیص و درمان بیماری باشد. عوارض هیپوکلسمی، اگر درمان نشود مرگ بیمار را به همراه دارد.
با تشدید بیماری هیپوکلسمی برخی از علائم آن تشدید می‌شود که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- مشکلات عضلانی: کمبود کلسیم، فرد را دچار احساس خستگی مفرط می‌کند. درد عضلانی، گرفتگی و اسپاسم، اولین نشانه‌های کمبود کلسیم است. همچنین احساس گزگز شدن در دست‌ها و پاها و اطراف دهان می‌تواند از علائم این کمبود باشد.
- احساس خستگی مفرط: پایین بون سطح کلسیم موجب بی‌خوابی می‌شود. در نتیجه فرد با احساس خستگی‌، خواب آلودگی و نداشتن انرژی رو برو می شود.
- ظاهر شدن علائمی روی ناخن و پوست: کمبود مزمن کلسیم بر پوست و ناخن‌ها تاثیر می گذارد. بر اثر این بیماری ممکن است پوست خشک شود. برخی محققان کمبود کلسیم را با اگزما و پسوریازیس مرتبط دانسته‌اند. علاوه بر این کمبود کلسیم می تواند به خشکی و شکنندگی ناخن‌ها منجر شود.
- پوکی استخوان:‌ با کمبود کلسیم تراکم مواد معدنی در استخوان ها کاهش پیدا می کند و متعاقب  پوکی استخوان، استخوان‌ها مستعد شکستگی می شوند.
- سندرم پیش از قاعدگی: در سال 2009 مطالعه‌ای انجام گرفت که نشان دهنده ارتباط بین افزایش مصرف کلسیم و بهبود علائم سندرم پیش از قاعدگی است. محققان مشاهده کردند زنانی که برای مدت سه ماه روزانه 500 میلی‌گرم کلسیم دریافت می‌کردند کمتر گرفتار افسردگی و احساس خستگی بوده و اشتهای آنها بهتر بوده است.
- مشکلات دندانی: کمبود کلسیم مشکلاتی را متوجه دندان ‌ها کرده که از آن جمله می توان به ضعیف شدن ریشه دندان‌ها ، حساس شدن لثه‌ها و پوسیدگی اشاره کرد.
- افسردگی:‌ همچنین پایین بودن سطح کلسیم با اختلالات روانی همچون افسردگی مرتبط است. هر چند شواهد موجود برای اثبات این ادعا اندک است.1398/03/05