موسس و مسئول فنی دکتر بهرام دهخوارقانی شماره مجوز فروش اینترنتی9073/ص/1396

موفقیت کیترودا در درمان سرطان مری

موفقیت کیترودا در درمان سرطان مری

درمان سرطان مری با داروی شیمی درمانی کیترودا


داروی کیترودا شرکت MSD در فاز۳ یک مطالعه بالینی موفق شد خطر مرگ در گروهی از بیماران مبتلا به سرطان مری را تا ۳۱% کاهش دهد.
شرکت MSD امیدوار است با کسب تائیدیه‌ای جدید، سرطان مری را هم به سایر اندیکاسیون‌های فعلی کیترودا اضافه کند، آن‌هم به‌عنوان خط اول درمان این نوع سرطان.
به گزارش فیرس فارما، سرطان مری هفتمین سرطان شایع در جهان است. برآورد می‌شود در سراسر جهان در سال ۲۰۱۸ حدود ۵۷۲ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان مری تشخیص داده شده است.


سرطان مری چیست؟

سرطان مری عبارت است از تغییر در سلول های دیواره مری و رشد سلول های غیر طبیعی در مری.


انواع سرطان مری

دو نوع سرطان مری وجود دارد که عبارتند از سرطان سلولی سنگ فرشی (سرطانی که در سلول‌های سنگ فرشی مری ایجاد می‌شود) و آدنوکارسینوم (سرطانی که در سلول‌ها شروع شده و باعث ترشح ماده‌های مخاطی و سایر مایع‌های احتمالی می‌شود) می‌باشد. سرطان نوع آدنوکارسینوم رایج‌ترین سرطان مری در بین افراد مبتلا است.


عوامل ایجاد سرطان مری چیست؟

موقعیت خاص جغرافیایی، استعمال سیگار، مصرف تریاک، مصرف الکل، نوشیدنی‌های داغ با افزایش احتمال سرطان دستگاه گوارش و به ویژه مری در ارتباط است. حتی برخی مواد غذایی و کمبودهای تغذیه‌ای در ظهور سرطان مری نقش دارند.
ریفلاکس معده به مدت طولانی عامل تقریباً نیمی از سرطان‌های مری می‌باشد. سایر عوامل خطرزا برای این سرطان عبارتند از:
- سابقه طولانی در سیگار کشیدن
- نوشیدن مقدار زیاد مشروبات الکلی به ویژه توسط افراد سیگاری.
سن: اغلب موارد سرطان مری در افرادی که سن بالاتر از ۵۵ سال دارند، مشاهده می‌شود.
جنسیت: مردان سه برابر بیشتر از زنان در معرض ابتلاء به سرطان مری هستند.
بیماری آشالازی (Ashalasia) که در اثر آن، دریچه اسفنکتر یا ماهیچه‌ای که در انتهای مری و در محل اتصال به معده قرار دارد، نمی‌تواند به طور عادی باز شود و غذا را به معده منتقل کند.
بیماری تیلوز که یک اختلال ارثی نادر است و در اثر آن، سلول‌های پوست بیش از حد رشد می‌کنند و پوست اضافه درکف دست‌ها و پاها تشکیل می‌شود. احتمال بروز سرطان مری در افراد مبتلا به این بیماری، تقریباً ۱۰۰% است.
بلعیدن آب قلیا (آب صابون) یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی که در خشکشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
رژیم غذایی و چاقی : خطر ابتلاء به سرطان مری در افرادی که اضافه وزن دارند و یا زیاد می‌خورند و رژیم غذایی سالمی ندارند، بیشتر است.


راههای تشخیص سرطان مری

آزمایش‌ها و روش‌های مورد استفاده برای تشخیص سرطان مری شامل موارد زیر هستند:
آندوسکوپی و نمونه برداری

درمان سرطان مری

درمان سرطان مری اغلب توسط جراحی و رادیوتراپی صورت می پذیرد .  شیمی درمانی نیز جزو مراحل درمان قرار می گیرد . انتخاب نحوه درمان وابسته است به اندازه سرطان ، محل آن در مری و میزان انتشار آن به قسمت های مجاور . گاهی مواقع درمان های غیر جراحی نیز مورد استفاده قرار می گیرند . این روش ها عبارتند از روش برای گشاد کردن قطر داخلی مری به صورتی که امکان بلع راحت تر برای بیمار فراهم شود . رادیو تراپی نیز ممکن است برای کوچکتر نمودن اندازه سرطان مری  مورد استفاده قرار گیرد .


1397/11/17