موسس و مسئول فنی دکتر بهرام دهخوارقانی شماره مجوز فروش اینترنتی9073/ص/1396

پیشگیری از سرطان-قسمت اول


پیشگیری از سرطان-قسمت اول

بیماری سرطان و راه های پیشگیری از آن

مهمترین عامل پیشگیری از سرطان آگاهی دادن به افراد جامعه است.تحقیقات نشان داده است که هزینه آگاه سازی مردم در جهت پیشگیری از ابتلاء به بیماری سرطان نسبت به هزینه های درمان بیماری سرطان بسیار ناچیز می باشد.
بنابراین آموزش روشهای جلوگیری از سرطان به تمام افراد جامعه باید در اولویت قرار گیرد.
بر طبق تحقیقات سازمان بهداشت جهانی 30 تا 50 درصد انواع سرطان ها با مصرف برخی مواد غذایی و مکمل های غذایی و انجام ندادن یکسری از رفتارهای غلط قابل پیشگیری است.
نقش آنتی اکسیدان ها در پیشگیری از انواع سرطان

آنتی اکسیدان چیست؟ 

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که از اکسیداسیون سلول ها جلوگیری میکنند.اکسیداسیون سلولی باعث تخریب DNA و در نتیجه تخریب سلول میشود و آن را به سلول سرطانی تبدیل میکند در حالیکه آنتی اکسیدان ها از عملکرد رادیکال های آزاد که منجر به تخریب سلول میشود جلوگیری میکنند و مانع از پیری زودرس سلول ها میشوند. بنا براین در این مقاله به معرفی آنتی اکسیدان هایی می پردازیم که نقش بسزایی در پیشگیری از ابتلا به بیماری سرطان دارند.
ازبهترین و شناخته شده ترین آنتی اکسیدان ها می توان به ویتامین E  , ویتامین C , بتاکاروتن و سلنیوم اشاره کرد.
ویتامین C در میوه ها و سبزیجات به وفور یافت میشود این ویتامین محلول در آب است بنابراین به راحتی دفع میشود پس بهتر است برای پیشگیری از سرطان روزی چندین بار از مواد غذایی حاوی ویتامین C استفاده شود.مرکبات بویژه کیوی , کلم بروکلی, فلفل سبز, توت فرنگی و ... از منابع غنی ویتامین C بحساب می آیند.
ویتامین E به ویتامین ضد پیری نیز معروف است و چون محلول در چربی است بنابراین در بدن ذخیره میگردد. از منابع ویتامین E می توان به روغن های گیاهی, آجیل و خشکبار, جوانه گندم, سبزیجات برگی شکل سبز, انبه , تخمه آفتابگردان و غلات سبوس دار اشاره کرد.
بتا کاروتن پیش نیاز ویتامین A است و در اکثر میوه هایی که رنگ زرد و نارنجی دارند بتا کاروتن وجود دارد و در پیشگیری از انواع سرطان نقش بسزایی دارد مانند هویج, فلفل زرد و نارنجی, انبه, طالبی, کدو حلوائی, زردآلو, خرمالو, گوجه فرنگی و بروکلی .
سلنیوم آنتی اکسیدان قوی و پیشگیری کننده از انواع سرطان می باشد .به خاطر داشته باشید که بدن قادر به ساخت آن نمی باشد و باید از طریق مواد غذایی و یا استفاده از مکمل های سلنیوم نیاز بدن تامین شود.می توان به مواد غذایی زیر بعنوان منابع تامین سلنیوم اشاره کرد:
آجیل, خشکبار, ماهی, گوشت قرمز, تخم مرغ و غلات
توصیه میشود که روزانه 200 میلیگرم سلنیوم وارد بدن شود.
از میان مواد غذایی و میوه ها و سبزیجات دیگری که در پیشگیری از سرطان نقش بسزایی دارند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
- انار – پیشگیری از سرطان پروستات
- سیر –پیشگیری از انواع سرطان بویژه سرطان معده
- کلم بروکلی –برای اثر بخشی باید بصورت خام مصرف شود.
- گوجه فرنگی – اثر آن بصورت پخته بیشتر از خام آن میباشد و در پیشگیری از سرطان پستان, پروستات و معده نقش بسزایی دارد.
- ماهی – حداقل دو بار در هفته باید استفاده شود و بهترین نوع ماهی سالمون, تن و ساردین است که در پیشگیری از سرطان دیواره رحم نقش بسزایی دارد.
- کیوی- حاوی ویتامین C , لوتئین و مس است.
- پیازچه – تحقیقات حاکی از آن است که حدود 50 درصد در پیشگیری از سرطان پروستات موثر است.
- انگور – بویژه انگور سیاه و قرمز
- انجیر – بویژه انجیر سیاه
- کنگر فرنگی
- چای سبز و چای سفید
- مرکبات – بیشترین نقش را در پیشگیری از سرطان دهان و معده دارد.
- زغال اخته – آنتی اکسیدان بسیار قوی
- آجیل و خشکبار – منبع سلنیوم