موسس و مسئول فنی دکتر بهرام دهخوارقانی شماره مجوز فروش اینترنتی9073/ص/1396

چگونه خطر ابتلا به ویروس کرونا را در سفر به حداقل برسانیم؟

جلوگیری از انتقال ویروس کرونا در سفر

 

در واقع امروزه ویروس‌ها تبدیل به جزئی از زندگی روزمره ما شده اند و همه جا همراه ما هستند حتی در سفر و نکته جالب این است که با سفر کردن نه تنها از ویروس ‌ها دور نمی‌شویم بلکه شرایط آب و هوایی منطقه، محیط‌های گوناکون و حتی افرادی که از کشورهای دیگر به مقصد مورد نظر شما سفرمی‌کنند همه مواردی هستند که باعث می‌شود بیشتر مورد تهاجم ویروس‌ها قرار بگیریم.
مدتی است که ویروس جدیدی به نام کرونا تبدیل به یک اپیدمی جهانی شده است اما با داشتن اطلاعات کافی از ویروس کرونا و دانستن راه‌های پیشگیری از ابتلا به این ویروس می توانید تا حد زیادی خطر ابتلا به این ویروس را در سفرهای ضروری کاهش دهید.
از آنجایی که کنترل این ویروس به دلیل پنهان بودن مدت مبتلا کردن فرد مشکل است نگرانی زیادی را در دل کشورهای توریستی ایجاد کرده است. زیرا حتی بعد از گذشت چند روز، فرد مبتلا دارای علائمی نمی‌باشد اما همچنان می‌تواند ناقل این بیماری باشد. اگرچه تا کنون این ویروس نه تنها بر روی صنعت گردشگری بلکه روی اقتصاد، صادرات و واردات کشورها تاثیر گذاشته است ولی با استفاده از تجهیزات کامل در فرودگاه ها و ایستگاه ها به هنگام ورود گردشگران به کشورهای مختلف سعی می‌شود تا ورود این ویروس به مرزها را به حداقل برسانند. اما با این وجود هنوز نگرانی‌هایی در رابطه با سفرهای داخلی و خارجی وجود دارد. در ادامه راهکارهایی را برای مقابله با ویروس کرونا ارائه می دهیم.

چگونه خطر ابتلا به ویروس کرونا را در سفر به حداقل برسانیم؟

در حالیکه با همه‌گیری ویروس کرونا، مردم در سراسر جهان از بودن در جمع و یا مسافرت با هواپیما بسیار نگران شده‌اند، متخصصان بهداشت اکنون توضیح می‌دهند که چطور می‌توان با هواپیما مسافرت ایمن کرد و به ویروس کرونا مبتلا نشد.
به گزارش نیویورک تایمز؛ دکتر تیرنو، استاد میکروبیولوژی و آسیب‌شناسی دانشگاه نیویورک، در مورد استفاده از ماسک می‌گوید: در مکان‌هایی که احتمال ابتلا به بیماری زیاد است، افراد باید از ماسک N95 استفاده کنند. این ماسک ۹۵ درصد از ذرات بسیار ریز را فیلتر می‌کند. فقط به این فکر کنید که دستان شما در ۲۴ ساعت گذشته چه چیزهایی را لمس کرده است. حالا به دست‌هایی که صندلی‌های هواپیما و سگک‌های کمربند ایمنی را لمس کرده‌اند، فکر کنید. تصور کنید که چند بار در روز صورت خود را لمس می‌کنید یا چشمان خود را می‌مالید. دکتر تیرنو می‌گوید: کثیف‌ترین عضو بدن شما، انگشتان دست شماست. طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، شستن دست‌ها می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های تنفسی را ۱۶ درصد کاهش دهد. اگر صابون و آب در دسترس نباشد، ضدعفونی‌کننده‌های 70 درصد الکلی را باید استفاده کرد.
دکتر تیرنو می‌گوید: اطمینان حاصل کنید که ضدعفونی‌کننده روی دست شما خشک شده است. در غیر این صورت دست شما مکانی برای رشد میکروب‌ها خواهد بود. برخی از افراد از دستمال مرطوب برای پاک کردن صندلی‌ها، میزها، دستگیره‌های دستشویی و حتی دریچه‌های هوا استفاده می‌کنند. اما این کار به هیچ وجه درست نیست.
دکتر تیرنو تاکید می‌کند: غذا را از ظرف اصلی خارج نکنید و روی میز قرار ندهید. فراموش نکنید که خدمه پرواز مدت زمان محدودی برای تمیز كردن كابین قبل از ورود مسافران پرواز بعدی دارند. ورق‌های کاغذی را روی میزهای سینی قرار دهید تا لپ تاپ یا سایر وسایل با سطح آن تماس نداشته باشند. وی پیشنهاد کرد که هنگام باز و بسته کردن درب دستشویی هواپیما از یک حوله کاغذی و یادستکش لاتکس استفاده کنید.
هرچه سیستم ایمنی بدن شما سالم‌تر باشد، احتمال ابتلا به بیماری کمتر می‌شود. دکتر تیرنو می‌گوید: شب‌ها شش تا هشت ساعت بخوابید. استرس را با ورزش از خود دور کنید و تا می‌توانید میوه و سبزیجات بخورید و از مکملهای تقویت سیستم ایمنی که حاوی اکیناسه، زینک، کورکومین و D3  هستند استفاده کنید.

روشهای موثر جهت کاهش انتقال ویروس کرونا در سفر

از آنجایی که راه انتقال این ویروس از طریق ترشحات تنفسی، تماس مستقیم، لمس سطح آلوده به ویروس و تماس با اعضای مخاطی بدن مانند چشم، بینی و دهان است در زیر به راهکارهایی اشاره می‌کنیم که با رعایت کردن آن ها تا حد زیادی می توانیم نه تنها جلوی ورود ویروس ‌کرونا، بلکه اکثر ویروس‌های محیطی را به بدنمان بگیریم:

شستشوی دست ها - یکی از ابتدایی ترین راه‌های جلوگیری از ورود ویروس به بدنمان شستن مداوم دست‌ها به هنگام خوردن و آشامیدن است. به خاطر داشته باشید که حداقل 30 تا 45 ثانیه باید کف مایع شستشو بر روی دستها بماند و اگر به آب و مایع شوینده دسترسی نداشتید دست را به محلول الکل 70 درصد آغشته کنید و بگذارید بطور خود بخود خشک شود.
استفاده از ماسک یا شیلد - بهتر است در مکان‌های عمومی که ازدحام جمعیت وجود دارد از ماسک استفاده کنید تا کمتر در معرض ویروس‌ها قرار بگیرید. و گاهی در مکانهای شلوغ علاوه بر ماسک از شیلد نیز استفاده کنید.
شنا کردن و استفاده از آب - اگر به مکانی سفر‌ می‌کنید که دریا و ساحل دارد بهتر است برای اطمینان از شنا کردن در آب صرف نظر کنید زیرا تنها حضور مردم در آب نشان‌دهنده‌ پاک بودن آب نیست. از طرفی ممکن است آب آن منطقه دارای باکتری‌هایی باشد که تنها برای افراد بومی و ساکن همان منطقه مناسب است. همچنین در آب‌های آزاد برای شستن مواد غذایی مانند میوه و سبزی خودداری کنید.
بهتر است در هنگام سفر از آب معدنی استفاده کنید و از نوشیدن آب‌هایی که منبع درست و مشخصی ندارند پرهیز کنید. لازم است بدانید نوشیدن مقدار آب کافی باعث دفع ویروس از بدن می‌شود پس نوشیدن آب را فراموش نکنید.
رعایت بهداشت در استفاده از وسایل نقلیه عمومی - اگر برای سفر از وسایل نقلیه عمومی مانند قطار، اتوبوس و هواپیما استفاده می‌کنید بهتر است از تماس زیاد دست‌‌ها با دسته‌های صندلی بپرهیزید .اما اگر عادت دارید که محیط صندلی و اطراف آن را مدام لمس کنید بهتر است مکان را با موادی چون اسپری‌های ضدعفونی کننده حاوی الکل 70 درصد تمیز کنید یا بعد از تماس با دسته‌های اتوبوس، مترو ، قطار و هواپیما دست‌های خود را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید.
انتخاب غذای مطمئن - پیشنهاد می‌شود از رستوران و غداخوری‌های دور افتاده از شهر برای صرف وعده‌ غذایی پرهیز کنید و به جای آن از رستوران و غذاهای هتل خود استفاده کنید. یا اگر برایتان مقدور است در سفرهای داخلی از خانه غذایی همراه خود داشته باشید. همچنین برای اطمینان بیشتر بهتر است از غذاهای بسته بندی که در ساخت آنها کمترین دخالت دست وجود دارد استفاده کنید.
بهتر است در طول سفر کمی رژیم غذایی خود را تغییر بدهید و اگر رژیم خام خواری دارید به سمت غذاهای گریل و خوب پخته شده روی بیاورید زیرا سبزیجاتی مانند کاهو و پیاز و هویج و .. که از زمین برداشت می‌شوند اگر به خوبی شسته نشوند حامل انتقال میکروب هستند. همچنین بهتر است در طول سفر میوه‌ها را با پوست مصرف نکنید.
اگر به جایی سفر می‌کنید که دارای رژیم غذایی خاصی هستند و یا از غذاهای دریایی و دامی متفاوتی استفاده می‌کنند پیشنها می‌کنیم از غذاهایی استفاده کنید که قبلا مصرف کرده اید و مطمئن هستید بدنتان به آن ها واکنش خاصی نشان نمی‌دهد.
داشتن خواب کافی - شاید تا به حال شنیده باشید اگر بدنتان ضعیف نباشد حتی بیماری‌های سخت برایتان آسان می شود. یکی از فاکتورهایی که نفش مهم و اساسی در ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن دارد نداشتن خواب کافی است. پس اگر به مکان دورتری نسبت به محل زندگی خود سفر می‌کنید واختلاف ساعات زیاد باعث برهم زدن خواب شما می‌شود بهتر است به جای نوشیدن قهوه برای به دست آوردن انرژی لازم، خواب و استراحت کافی داشته باشید.
تهیه بلیط سفر به صورت آنلاین - از آنجایی که هر چه قدر در مکان‌های عمومی و اجتماعات کمتر حضور داشته باشید احتمال سرایت ویروس به شما کمتر می‌باشد از این رو پیشنها میشود تا در محیط امن خانه از سایت‌های آنلاین خرید بلیط قطار و هواپیما را انجام دهید.

لوازم ضروری در هنگام سفر در دوران کرونا

بهتر است به هنگام سفر برای در امان ماندن از ویروس‌ها موارد زیر را در چمدان خود بگنجانید:
ماسک، شیلد (محافظ صورت)، داروهای تب بر، اسپری الکل 70 درصد، ژل شست و شو حاوی الکل، دستکش لاتکس، دستمال کاغذی، تب سنج ، تعدادی غذای آماده یا کنسرو ومکملهای تقویت سیستم ایمنی و یک اسپری بینی و کپسول کوچک اکسیژن.

داروخانه تهران 1399/03/15
  •